Riasztó hír – Szantorini megtelt!

Riasztó hír

A héten bejárta a világsajtót az a riasztó hír, miszerint arra kérték Santorini lakóit, hogy ha tehetik, ne menjenek sehova, mert annyira sok turista érkezik a szigetre.

„Berettyóújfalu”

Berettyóújfalunak pont annyi állandó lakosa van, mint Santorininek. „Egy újabb nehéz nap a szigeten” – írta Panos Kavalaris, mert aznap csak óceánjáró hajóval 17.000 turista érkezett Santorinire. Ezen kívül még ott van a napi körülbelül 40 repülő, és a tucatnyi hajó vagy komp, ami a görög szárazföldről hozza a szépet látni vágyókat.

Szantorini megtelt!

Éves szinten 2-4 millió turista jön el Santorinire. Ez a tömeg főleg júliusban és augusztusban zúdul a szigetre, holott áprilistól egészen novemberig tökéletes az idő a nyaralásra.

„Kijárási tilalom”

Nem maradt más hátra, mint arra kérni a helyieket, hogy ha lehet, maradjanak otthon, intézzék máskor a dolgaikat.

Mit tehetsz te?

Furcsán veszi ki magát az, hogy egy alapvetően „népszerűsítő” oldalon azt olvasod, hogy NE UTAZZ Santorinire, főleg ne a csúcsszezonban, de mégis ez történik.

A szomszéd szigetek is szépek!

Van a környéken egy csomó gyönyörű sziget, melyekről a világ többsége megfeledkezett, pedig majdnem olyan szépek, mint Santorini.

Ott van rögtön Thirassia. Annyira kevesen mennek oda, pedig egy csoda és onnan a legszebb a kilátás Santorinire.

Vagy Ios szigetén is kevesebben vannak, pedig ott gyönyörűek a tengerpartok. A fehér és sárga homokos partok nagy kedvenceim!

Anafi Santorini mellett van, hamar odaér a hajó és sokkal kevesebben kíváncsiak rá.

Sifnos, ami a „legfinomabb görög sziget” és mégis viszonylag ismeretlen.

Az előzmények

Az elmúlt évtizedekben egyre több turistát vonzott Santorini, míg a covid előtt már látszott, hogy ebből baj lesz. Korlátozták a beutazók számát, majd jött a covid, amikor a sziget turisták nélkül maradt, a lakosok pedig munka és pénz nélkül. Így, amikor újra érkeztek a foglalások, már csak örültek annak, hogy „legalább jönnek”, lesz munka és pénz.

Itt miért nem tiltakoznak úgy, mint Barcelonában?

Mert Santorinin majdnem mindenki a turistákból él. Van egy igen vékony réteg, aki valamilyen mezőgazdasági tevékenységet űz, de végső soron nekik is jó, ha jönnek és megisszák a boraikat, sörüket. (Ha még nem kóstoltad, ne hagyd ki a sziget borait és söreit!)

Az ezer sebből vérző sziget

Komoly kihívásokkal küzd a sziget olyan alapvető szolgáltatásokkal, mint vízhálózat, szemétszállítás, úthálózat, elektromosság, egészségügyi személyzet, és még sorolhatnám. Ezeket a problémákat mindig megemlítem, és ha eddig jutottál az olvasásban, biztos nem először jársz itt, olvastál már a helyzetről.