
Barlanglakások Santorinin
Barlanglakások Santorinin még ma is bőven akadnak, bár többségét már nem lakásnak használják, hanem hotelszobának.
Milyen beosztásuk? Hogyan laktak benne? Hogyan építették őket?
Az 1920-as években a francia építész➡️ Le Corbusier ellátogatott Santorinire, ami igen nagy hatással volt művészetére. Lenyűgözte a helyi lakosok lényeglátása az épületeik kialakításánál és a hagyományos építészeti stílus egyszerűsége.
Amit akkor Le Corbusier látott, ma is megvan még a sziegten.
Santorini legészakibb csücskében, Oiában is rengeteg barlangházat láthattok, amiknek nagyjából ugyanolyan a felépítésük.
A barlangházakat a Santorinit alkotó viszonylag könnyen faragható és megdolgozható vulkanikus sziklákba vájták.
Ezeknek a sziklába vájt barlangházaknak (görögül yoposkafa a nevük – „sziklába vájt”) nagyon egyszerű beosztásuk:

Amit látunk belőlük az utcáról, az a két pici ablak és közöttük az ajtó.
Mivel az ember a legtöbbet a nappaliban tartózkodik, ezért ezek a helységek lettek a nappalik. Ide elég fény jut be és jól is szellőzik.
A nappali mögött van a konyha, mert a konyhának jobban kell szellőznie és még ide is jutott egy kis fény az ablakokon át.
A barlanglakások legtávolabbi pontjaiba kerültek a hálószobák, mert oda már végképp nem jutott fény.
A barlanglakások vízigényét úgy elégítették ki, hogy a bejárat előtt volt egy kis terület, „udvar” ahol kialakítottak minden egyes háznál egy külön víztárolót. Ide vezették be az év során leesett esővizet és a hóolvadékot. (A fönti képen kis kék ajtócska a földön)
Tehát, a barlangházak eleje általában még a helyi, olcsón elérhető vulkanikus kőből épült, mögötte viszont már valóban egy barlang áll.

Hol vannak barlanglakások Santorinin?
A barlanglakások a sziget kaldera felőli oldalán a legelterjedtebbek, de a sziget belsejében lévő településeken is előfordulnak.
A legtöbb barlangházat Oia, Firostefani, Imerogivli, Finikia, Fira, ➡️ Vothonas, Karterados és Pyrgos falvakban láthatod.
Barlanglakások belülről
➡️ Ezen a linken van egy szálloda, ami remekül bemutatja a barlanglakások szerkezetét. Ráadásul a kilátás is szuper innen.
Másik érdekessége a barlanglakásoknak, hogy a fürdőszoba eredetileg nem bent volt a házban, hanem mellette alakítottak ki erre a célra egy helyet.
És ha jól megnézed ➡️ a barlanghotel képeit, látni fogod, hogy ami az egyik ember terasza, az a másik ember plafonja és így tovább.
Ha van rá lehetőségetek, egyszer aludjatok barlanglakásban!
(Mi 2020 novemberében Vothonasban néhány napot ➡️ egy ilyen barlanglakásban töltöttünk. Tök jó volt!)











Egy hozzászólás
Visszajelzés: